You are currently viewing Jak wyprać wykładzinę, by nie uszkodzić włókien?

Jak wyprać wykładzinę, by nie uszkodzić włókien?

Wykładzina, niezwykle modna w latach 90-tych, powraca do łask. Jest świetną alternatywą dla dywanu i “gołych” podłóg, dając nie tylko efekt wizualny, ale też pozwalając zatrzymać we wnętrzach więcej ciepła. Wykładzina wymaga jednak regularnego czyszczenia. Jak to zrobić, aby nie uszkodzić włókien?

Jak wyprać wykładzinę w domu? Zacznij od odkurzania!

Zanim przejdziemy do prania wykładziny, powinniśmy ją dokładnie odkurzyć. Dzięki temu pozbędziemy się zanieczyszczeń, które mogłyby wniknąć do wnętrza materiału i go uszkodzić. Warto sięgnąć po odkurzacz o dużej mocy ssania bądź elektroszczotkę. Odkurzamy w dwóch kierunkach, jeśli trzeba, to nawet dwukrotnie. Następnie możemy przejść do wywabiania trudnych plam. Najlepiej zrobić to na samym początku, od razu po odkurzaniu, gdyż tradycyjne pranie prawdopodobnie nie poradzi sobie z plamami z owoców czy tłuszczu. Z powodzeniem usuniemy je za pomocą octu (plamy z owoców i soków owocowych) lub mieszanki wody i sody oczyszczonej. Z niektórymi dobrze radzą sobie mokre chusteczki do sprzątania bądź dla niemowląt.

Jak wyprać wykładzinę na sucho?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyprać wykładzinę – na sucho czy na mokro, dobrą odpowiedzią będzie: na sucho. Choć wydaje się, że pranie na mokro jest efektywniejsze, wymaga znacznie więcej pracy, skupienia i uwagi. Ponadto trzeba je zorganizować w taki sposób, aby przez kolejnych kilka godzin żaden z domowników nie dotykał wykładziny. Oczywiście, czasami warto wyprać ją na mokro, zwłaszcza jeśli jej wygląd pozostawia wiele do życzenia, jednak większość osób robi to 1-2 razy w roku. Jak wyprać wykładzinę w domu? Warto sięgnąć po sodę oczyszczoną lub płatki mydlane ze skrobią ziemniaczaną. Proszek rozprowadzamy na runie, a następnie odkurzamy po kilku godzinach. Płatki mydlane działają znacznie szybciej, bo już po około 30 minutach, jednak wymagają wcierania. Możemy oczywiście posłużyć się także drogeryjnymi detergentami. Nie tylko usuwają drobne zabrudzenia, ale też brzydkie zapachy, odświeżając przy tym włókna.

Jak wyprać wykładzinę dywanową na mokro?

Pranie wykładziny na mokro wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim używamy do tego niewielkiej ilości wody, ponieważ wysuszenie włókien i tak trwa dosyć długo. Do czyszczenia możemy zastosować detergenty bądź samodzielnie przygotować mieszankę z wody, sody oczyszczonej, płynu do naczyń i octu. Przy większych zabrudzeniach dobrze sprawdza się połączenie wody, octu i proszku do prania. Z takiej mieszaniny powstaje spora ilość piany, którą można wykorzystać do prania – w ten sposób unikniemy nadmiaru wody.

Odkurzacz piorący – czy sprawdzi się do czyszczenia wykładziny?

Odkurzacze piorące cieszą się bardzo dużą popularnością – ułatwiają pracę, a dodatkowo przy ich pomocy doczyścimy wiele powierzchni. Czy jednak sprawdzą się w przypadku wykładzin dywanowych? Na ogół nie ma przeciwwskazań, aby skorzystać z takiego sprzętu. Pamiętajmy jednak o wytycznych producenta, które znajdują się w instrukcji. Tam też znajdziemy wskazówki, jak przygotować odkurzacz do prania. Jeśli korzystamy z niego po raz pierwszy, warto wypróbować go na małej powierzchni, upewniając się, że nie zniszczy włókien. Urządzenie może bowiem świetnie sprawdzić się przy praniu tapicerki, ale niekoniecznie poradzi sobie z wykładziną.

Pranie wykładziny – na co uważać?

Pranie wykładziny domowymi sposobami nie jest trudne, jednak powszechnie popełniane błędy sprawiają, że staje się nieefektywne i prowadzi do uszkodzenia włókien. Uważajmy na:

  • rodzaj stosowanych detergentów – czasami sama technika prania jest bardzo dobra, ale włókna i tak ulegają uszkodzeniom ze względu na agresywne, silne detergenty,
  • czas suszenia – piorąc wykładzinę na mokro, trzeba pozostawić ją do wyschnięcia nawet na kilka godzin,
  • odpowiednie przygotowanie – pominięcie odkurzania czy wywabiania trudniejszych plam sprawia, że czyszczenie nie przynosi oczekiwanych efektów,
  • wybraną technikę czyszczenia – pranie na sucho może być nieefektywne w przypadku wykładzin o wysokim runie.

Niektóre wykładziny wykonane są ze szczególnie wrażliwych materiałów. Czyszczenie ich domowymi sposobami może być niebezpieczne, dlatego warto oddać je w ręce profesjonalistów.

Jak często prać wykładzinę?

Wykładzinę powinniśmy prać na sucho przynajmniej raz na kilka tygodni. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta, zwiększamy częstotliwość czyszczenia. Odkurzanie powinno odbywać się co tydzień (a w niektórych przypadkach nawet codziennie), natomiast pranie na mokro przynajmniej raz w roku. Regularność pozwala zachować wykładzinę w dobrym stanie przez wiele lat. Pamiętajmy też o natychmiastowym usuwaniu plam, które z natury są trudne do wywabienia. Wylany barszcz, sok z czarnej porzeczki czy czekoladowe chrupki na jasnej wykładzinie wymagają pilnej reakcji. Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z brudną wykładziną, skontaktuj się ze specjalistami, którzy wypiorą ją za Ciebie. Włókna zachowają wszystkie swoje właściwości i pożądany wygląd, a wykładzina będzie nie tylko prezentować się świeżo, ale też zyska piękny zapach.

Dodaj komentarz